Zasilacze LED

Oferowane przez nas nowoczesne zasilacze LED z grupy produktowej LEDIX charakteryzują się nowoczesną konstrukcją i niezawodnym działaniem. Wyróżnia je bardzo niski pobór mocy w stanie czuwania (0,25W) oraz szereg zabezpieczeń (przeciwzwarciowe i przeciążeniowe). Dzięki temu są to produkty ekologiczne, ekonomiczne oraz wyjątkowo bezpieczne. W asortymencie znajdują się produkty przeznaczone do montażu bezpośrednio w puszcze instalacyjnej, natynkowego oraz na szynie instalacyjnej TH35. Poszczególne modele zróżnicowane są pod kątem napięcia wyjściowego (wersje 12 v i 14 V) oraz mocy wyjściowej (od 2W do 15W). Odpowiednio dobrane i zainstalowane zasilacze LED pozwalają na pewne, stabilne i bezpieczne zasilanie diod elektroluminescencyjnych, a tym samym – stworzenie oświetlenia zgodnego z indywidualnymi oczekiwaniami.

Warto zaznaczyć, że nasze produkty spełniają wszelkie wymogi norm zharmonizowanych w zakresie bezpieczeństwa oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Ich użytkowanie w domach, mieszkaniach, biurach czy sklepach nie zagraża instalacjom współtworzącym oświetlenie i pozwala na osiągnięcie istotnych oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej. Zachęcamy serdecznie do bliższego przyjrzenia się naszym produktom oraz do wyboru tych, które w pełni sprostają Państwa oczekiwaniom. Jesteśmy przekonani, że taka forma oświetlenia będzie doskonałym uzupełnieniem każdej aranżacji.

Zasilacz ZNP-02-14 Zasilacz ZNP-08-14 Zasilacz ZNP-15-14 Zasilacz ZNN-08-14 Zasilacz ZNN-15-14 Zasilacz ZNM-08-14 Zasilacz ZNM-10-14
Zasilacz ZNM-15-14 Zasilacz ZNP-02-12 Zasilacz ZNP-08-12 Zasilacz ZNP-15-12 Zasilacz ZNN-08-12 Zasilacz ZNN-15-12 Zasilacz ZNM-08-12
Zasilacz ZNM-10-12 Zasilacz ZNM-15-12 Zasilacz SOL-10 Zasilacz SOL-20 Zasilacz SSL-01

Nowoczesne systemy oświetleniowe wymagają dopasowanych rozwiązań. Niezbędnym elementem okazują się zasilacze LED – całkowicie kompatybilne z innowacyjnymi diodami elektroluminescencyjnymi, które nie mogą działać w oparciu o standardowe sposoby zasilania (jak np. tradycyjne żarówki). Oświetlenie diodowe wymaga bowiem specyficznego rozwiązania. Od czego więc zacząć?

Dla technologii diodowej charakterystyczne i najczęściej wykorzystywane są dwie metody doprowadzania prądu do danego elementu oświetleniowego. Jest to:

Pierwsza – napięciowa – pozwala na stabilizowanie napięcia. Wówczas prąd uzależniony jest od rezystencji obciążenia. Natomiast druga – prądowa – odpowiada za stabilizowanie prądu poprzez właściwe zmiany napięcia. Jest to proces o wiele bardziej skomplikowany niż ten, który wykorzystuje metoda napięciowa. Z tego też powodu to właśnie metoda napięciowa służy zarówno taśmom diodowym, jak i niektórym modułom żarówkom LED.

Warto postawić sobie pytanie: jakie zasilacze LED będą odpowiednie, w pełni dopasowane do naszego systemu oświetleniowego? I czy decyzja ta ma wpływ na funkcjonowanie naszej instalacji?

Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że TAK. Przykładem mogą być ściemniacze lub sterowniki kontrolujące instalację oświetleniową, które nie wykazują takiej wrażliwości na działanie zasilacza LED, jak np. same diody. Dlatego też do nich – diod – wybiera się najczęściej modele elektroniczne, które dostępne są na półkach sklepowych także pod nazwą przetwornic napięcia. Taki wybór gwarantuje nie tylko funkcjonalność całego systemu oświetleniowego, ale również większą energooszczędność.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużą różnorodność wykazują zasilacze LED, jak wiele ich modeli jest dostępnych na rynku. Wielu z Państwa stoi przed koniecznością wyboru tego jedynego – najbardziej odpowiedniego. Na co więc zwrócić uwagę i czym kierować się dokonując zakupu?

Jakość przede wszystkim

Warto mieć na uwadze fakt, że oszczędność kosztem jakości zawsze staje się przyczyną wyższych kosztów. Jest tylko pozorną oszczędnością, bowiem tylko zasilacze LED o najwyższej jakości sprostają naszym oczekiwaniom i pozwolą w efektywny sposób korzystać z oświetlenia przez długi czas. W przeciwnym razie możemy liczyć się z niespodziewanymi usterkami – także z uszkodzeniem diod oraz koniecznością ich naprawy.

Bezpieczeństwo

Dobre zasilacze LED powinny posiadać min. 3 zabezpieczenia, czyli:

Należy też zwrócić uwagę, czy wybierany przez nas model posiada podłączenie do uziemienia – jest to ochrona niezbędna, pozwalająca przez długi czas cieszyć się fantastycznym oświetleniem.

Bezwzględna sprawność

Osoby decydujące się na zakup modelu o wyższej sprawności, mogą liczyć na mniejsze zużycie energii. Pomiary wskazują, iż zasilacze LED zaliczane do dobrej klasy rozwiązań, przy 12V na wyjściu wyróżniają się sprawnością sięgającą 85% lub więcej. Wartość i wskaźnik sprawności jest bezpośrednio uzależniony od wysokości napięcia wyjściowego – im jest ono wyższe, tym wyższa jest również sprawność.

Pobór mocy

Pobór mocy jest kolejną wartością, której warto poświęcić chwilę uwagi. Powinien on występować bez obciążenia – należy więc decydować się na zakup modelu, który pobiera maksymalnie 1 W. Warunek ten dotyczy w szczególności systemów, w których zasilacze LED znajdą się na stałe.

Powyższe informacje to oczywiście tylko podstawowe wskazówki. Istnieje jeszcze wiele innych, które pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji. Jedną z istotniejszych kwestii jest fakt, iż dobre zasilacze LED można rozpoznać po sposobie działania – potrzebują on odrobiny czasu na uruchomienie wszystkich układów. Urządzenia z niższej półki będą uruchamiały je szybciej – jest to rezultat zastosowania mniejszej ilości obwodów. Warto więc, projektując instalację oświetleniową, uwzględnić 2-3 sekundową zwłokę, której dobry model urządzenia będzie potrzebował do osiągnięcia pełnej funkcjonalności.

Kolejną kwestią, związaną z parametrami technicznymi i działaniem urządzenia, jest - obecny przy uruchamianiu - większy poziom prądu udarowego. W praktyce jest to jednoznaczne z większym poborem prądu w momencie podłączenia zasilania (w porównaniu do jego pracy stałej). W związku z tym w przypadku modeli impulsowych bardzo często koniecznością okazuje się wyposażenie instalacji w bezpieczniki zwłoczne (C lub D).

Zasilacze LED dobrej klasy opisane są także parametrem MTBF informującym o średnim czasie między usterkami, co pozwala oszacować trwałość, wydajność oraz żywotność takiego rozwiązania. Im wyższy współczynnik MTBF, tym lepszy model urządzenia.

W jaki sposób dopasować moc?

To pytanie, które powinno finalizować naszą decyzję. Jeżeli już sięgniemy po konkretny model urządzenia, warto – spośród jego różnych wariantów – wybrać ten, który swoją mocą odpowiada naszemu zapotrzebowaniu oraz instalacji, której ma służyć. W pierwszej kolejności należy więc zsumować moc wszystkich odbiorników, które zostaną podłączone do urządzenia. Wszelkich informacji dostarczą nam parametry żarówek, sterowników, ściemniaczy oraz innych elementów systemu oświetleniowego – bez problemu odnajdziemy je na kartach katalogowych produktów (lub w instrukcji).

Znajomość łącznego poboru mocy pozwoli nam dokonać właściwego wyboru. Najbardziej odpowiednie zasilacze LED, to te, które swoją mocą odpowiadają wartości przez nas obliczonej bądź też prezentują wartość większą od mocy wszystkich modułów. Dobrym nawykiem jest sięganie po urządzenia, które dadzą nam 10% zapasu – wówczas mamy gwarancję, że sprzęt nie będzie w trakcie pracy przeciążony. By nasza decyzja okazała się korzystna również ze względów ekonomicznych – nie należy sięgać po zasilacze LED o zbyt dużym zapasie mocy (względem parametrów naszej instalacji). Wówczas, nawet przy wyłączonych diodach, urządzenie to nadal będzie pobierało moc i chociaż dobrej klasy produkty bez obciążenia pobierają ją na poziomie od 0.1 do 1 W, to jednak warto pamiętać o zasadzie umiaru.

Dobra wentylacja gwarancją żywotności produktu

Ostatnią wskazówką, której pragniemy Państwu udzielić jest ta, która dotyczy odpowiedniej wentylacji. Tak jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, tak i w sytuacji, kiedy pragniemy korzystać z nowoczesnych zasilaczy LED – warto zatroszczyć się o system skutecznego odprowadzania ciepła. Gwarancja swobodnej wymiany powietrza pozwoli zwiększyć żywotność urządzenia. Zachęcamy więc do tego, by przy planowaniu montażu instalacji uwzględnić również stworzenie korzystnych warunków pracy zasilaczy LED.